Kuchnia azjatycka jest znana z wielu smakowitych i egzotycznych potraw. Jednym z nich są znane i uwielbiane przez wielu spring rolle. Te chrupiące danie skrywają w sobie różnorodność smaków i są idealne na letnie przyjęcia lub jako przystawka do obiadu. Warto spróbować przygotować je samemu w domu, aby cieszyć się ich wyjątkowym smakiem zawsze, gdy tylko zechcemy.
- Zaczynamy od składników
Przygotowanie domowych spring rolli rozpoczynamy od zebrania wszystkich potrzebnych składników. Potrzebować będziemy cienkich ryżowych placków, które można znaleźć w sklepach z azjatyckimi produktami. Dodatkowo będziemy potrzebować różnych warzyw, takich jak marchewka, ogórek, czerwona papryka, sałata, kapusta pekińska oraz kolendra. Do nadzienia warto też wykorzystać gotowane i pokrojone w cienkie paski mięso (np. kurczaka, wieprzowinę) lub krewetki. Wszystko zależy od preferencji smakowych.
- Przygotowanie nadzienia
Następnie należy przygotować nadzienie. Warzywa należy dokładnie umyć i pokroić w cienkie paski. Mięso lub krewetki należy pokroić w mniejsze kawałki. Ważne jest, aby wszystkie składniki były równomiernie pokrojone, aby spring rolle były łatwe do zawijania. Można również dodać do nadzienia kiełki sojowe lub grzyby. Wszystkie składniki nadzienia warto dostosować do swoich preferencji smakowych.
- Skrapiamy placki wodą
Kolejnym krokiem jest skraplanie placków wodą. W ten sposób staja się one elastyczne i łatwe do zawijania. Wystarczy umieścić jeden plack w wodzie na kilka sekund, a następnie wyjąć go i położyć na czystej powierzchni roboczej, na przykład na desce do krojenia.
- Układamy nadzienie
Teraz najlepszym pomysłem jest przygotowanie miejsca do układania nadzienia. Idealnie sprawdza się do tego celu płaska powierzchnia, na przykład duży strogonow lub deska do krojenia. Plackiem do spring rolli należy przykryć płaską powierzchnię, na nią układa się warstwę sałaty, a następnie dodaje się pozostałe składniki nadzienia. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością nadzienia – łatwo będzie go zawinąć w cienką skórkę, jeśli jest go umiarkowanie.
- Zawijanie i sklejanie
Następnym etapem jest zawijanie i sklejanie spring rolli. Najpierw brzegi boczne składamy do środka, a następnie zaczynamy zawijać rolkę od jednego z boków do środka. Ważne jest, aby była ona dobrze skręcona, aby wszystkie składniki były ściśle wewnątrz. Na końcu można delikatnie skleić krawędź rolki za pomocą niewielkiej ilości wody, aby na pewno się nie rozwinęła.
- Smażenie czy pieczenie?
Gotowe spring rolle można podać na dwa sposoby: smażone lub pieczone. Jeśli lubimy chrupiącą skórkę, warto je usmażyć na rozgrzanym oleju przez kilka minut, aż staną się złociste i chrupiące. Jeśli wolisz mniej tłuste danie, można je również upiec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 15-20 minut. W obu przypadkach spring rolle będą smaczne i aromatyczne.
- Podawanie i dodatki
Gotowe spring rolle można podać jako samodzielne danie lub jako dodatek do obiadu. Ich chrupiąca skórka i soczyste nadzienie doskonale komponują się z różnego rodzaju sosami, na przykład słodko-kwaśnym, sojowym czy chili. Można również dodać do nich posiekaną kolendrę lub skropić je sokiem z limonki, aby podkreślić ich orientalny smak.
Warto spróbować przygotować domowe spring rolle i podziwiać zadowolenie na twarzach gości podczas kolejnego przyjęcia. Dzięki prostej i często dostępnej w sklepach kuchni azjatyckiej, można w łatwy sposób przygotować smakowite dania, które przypadną do gustu wielu osobom.